RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN
Tarikh / Hari : 26 Februari 2012 (Ahad)
Masa :
08.45 – 09.15 pagi ( 30 minit )
Kelas :
Tahun 3 Amanah
Bilangan Pelajar : 24 orang murid.
Mata Pelajaran :
Ibadat
Tajuk
: Mari mengenal hukum - wajib
Objektif : Di akhir pembelajaran,
murid-murid dapat :
1.
menyenaraikan
jenis-jenis hukum syarak .
2.
menyatakan
pengertian hukum wajib dan contoh-contoh perbuatannya.
3.
menyatakan kebaikan melakukan
perkara-perkara wajib dan akibat meninggalkannya
Pengetahuan Sedia Ada : 1.
Murid-murid pernah mendengar perkataan wajib, sunat,
haram, makruh dan
harus.
2. Murid pernah berpakaian
menutup aurat.
3. Murid biasa menunaikan solat fardu.
Konsep :
1. Hukum syarak ialah hukum-hukum yang
telah ditentukan oleh
Allah. Umat islam hendaklah mengamalkan perintah Allah dan meninggalkan larangannya.
2.
Erti wajib dan contoh-contohnya.
3.
Kebaikan melakukan
perkara wajib dan akibat meninggalkannya.
Bahan Bantu Mengajar : 1. Komputer 2. Pemancar LCD
3. Buku teks 4. Lembaran kerja.
Penerapan Nilai : Taat kepada perintah Allah, istiqamah, beradab
dan bertaqwa
Kemahiran :1.
Lakonan atau simulasi perlakua yang wajib dilakukan.
2. Berinteraksi melalui sumbang saran dan
lakonan.
3. Aktiviti mencari dan menyenaraikan perkara
wajib.
Langkah / Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set Induksi
(3 minit)
|
Memberi salam dan meminta murid membaca doa belajar
Menayangkan kepada murid gambar orang berpakaian menutup aurat dan
meminta murid menyebut situasi tersebut.
|
Menjawab salam guru dan membaca doa beramai-ramai.
Memerhati gambar yang ditayangkan dan menjawab soalan yang
dikemukakan oleh guru.
|
KBKK:
Pemikiran reflektif
|
|
Perkembangan
Langkah 1
(5 minit)
|
Hukum syarak ada 5 jenis iaitu :
1. Wajib
2. Sunat
3. Haram
4. Makruh
5. Harus
|
Mengaitkan jawapan murid dengan tajuk dan jenisnya yang akan
dipelajari melalui sumbang saran.
Guru bertanya kepada murid tentang
jenis –jenis hukum yang diketahui oleh
mereka.
Guru menerangkan jenis-jenis hukum
syarak melalui slide power point.
Guru meminta murid mengeja dan membaca
perkataan wajib, sunat, haram, makruh dan harus.
|
Menjawab pertanyaan guru tentang hukum menutup aurat dan hukum
tidak menutup aurat.
Murid-murid menjawab soalan tentang jenis-jenis hukum.
Murid melihat slide dan mendengar penerangan guru.
Murid mengeja dan membaca perkataan yang ditunjukkan oleh guru.
|
ILMU:Akhlak -beradab
NILAI:Taat kepada perintah Allah.
BBM:Komputer Pemancar LCD
KBKK:Menjana idea
NILAI: Memberi perhatian
ILMU:Matematik
|
Langkah 2
(6 minit)
|
1.Pengertian hukum wajib.
2.Contoh-contoh perbuatan yang wajib
dilakukan.
|
Memberi penerangan kepada murid tentang erti
wajib.
Meminta murid menyebut contoh
perkara wajib dilakukan orang islam.
|
Murid
mendengar penerangan guru dengan teliti.
Murid menyebut contoh-contoh perbuatan wajib.
|
KBKK:Menjana idea
NILAI: Taat
BBM:Buku
teks
ILMU:Akidah
|
Langkah 3:
(7 minit)
|
1.Kebaikan melakukan perkara-perkara
yang wajib.
2.Akibat tidak melakukan perkara wajib.
|
Guru mengarahkan murid berbincang tentang kebaikan melakukan perkara wajib.
Meminta murid-murid menyebut kebaikan
melakukan perkara wajib dan akibat meninggalkan perkara yang wajib.
|
Murid berbincang sesama rakan tentang
kebaikan melakukan perkara wajib.
Beberapa orang murid menyebut kebaikan
melakukan perkara wajib dan akibat meninggalkan perkara yang wajib.
|
KBKK:
Menilai
ILMU: Akhlak- Bertaqwa
BBM: Buku
teks
|
Langkah 4:
Penilaian
(7 minit)
|
Latihan bertulis:
1.Menyusun ayat pengertian wajib.
2.Mewarna gambar perkara-perkara yang wajib
dilakukan.
|
Mengedarkan lembaran kerja kepada murid dan meminta murid menjawabnya.
Memantau murid menjawab soalan yang
diberikan.
|
Menerima lembaran kerja dan menjawab
soalan secara individu.
|
KBKK:Mengenal pasti dan membanding beza.
ILMU:
Seni
Visual
NILAI:
Teliti dan kemas
BBM:Lembaran kerja
|
Penutup
Langkah 5:
(2
minit )
|
1.Jenis-jenis hukum syarak
2. Erti wajib
|
Menyuruh murid-murid menyebut jenis-jenis hukum
syarak dan menyatakan erti wajib.
|
Menyebut hukum syarak satu persatu dan
menyatakan erti wajib.
|
KBKK:
Membuat urutan.
ILMU:Matematik
NILAI: Yakin dan Taqwa
|
REFLEKSI :
SAYA SHARE YE
ReplyDelete